Co to jest mezoterapia?

Jest to niechirurgiczny, medyczny zabieg, o niewielkiej urazowości,. którego zadaniem jest rewitalizacja skóry. Polega on na przerwaniu jej ciągłości i śródskórnym wprowadzeniu substancji leczniczych, nawilżających, regenerujących lub odżywczych. Mają one poprawić kondycję skóry poddanej terapii. Technika podawania preparatów oparta jest na wielokrotnych iniekcjach do górnej
warstwy skóry właściwej tworzących niewielkie depozyty (grudki), które wchłaniają się od kilku do kilkunastu godzin (najdłużej 2–4 doby) Zabiegi intradermoterapii stosowane w biorewitalizacji skóry wykorzystują dwa mechanizmy w celu jej odmłodzenia, pierwszym z nich jest działanie substancji lub leku wstrzykniętego bezpośrednio w skórę, drugim – efekt ogniskowego gojenia się tkanki po licznych iniekcjach. Efektem zabiegów są wyraźnie wygładzone rysy twarzy i zanik tzw. ciemnych obszarów. Skóra jest zagęszczona, gładka oraz odpowiednio nawilżona, dzięki czemu odbija światło i jest pełna blasku.
Ze względu na sposób wprowadzenia substancji aktywnych możemy podzielić ją na dwa rodzaje – bezigłową i igłową. Wyższość drugiej metody nad pierwszą polega na bezpośrednim dostarczeniu składników aktywnych do miejsca, w którym zaistniał problem Należy pamiętać, że mezoterapia igłowa jest zabiegiem inwazyjnym i powinna być wykonywana wyłącznie przez lekarzy. Mimo tego jest to zabieg o niewielkiej urazowości i prawie nieobciążony występowaniem objawów niepożądanych. Jedyną zasadniczą wadą wszystkich zabiegów mezoterapii jest fakt, że należy je wykonywać systematycznie (wg zaleceń lekarza), często i najlepiej już do końca życia. Uzyskanie niewystarczających efektów najczęściej związane jest z przeprowadzeniem zbyt małej liczby zabiegów. Mezoterapia przeznaczona jest dla pacjentów cierpliwych i świadomych zasad, że procesy regeneracji i przebudowy skóry wymagają czasu oraz odpowiedniej higieny życia.

Jakie są składniki aktywne w preparatach do mezoterapii?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów stosowanych w mezoterapii. W zależności od składu mogą pobudzić skórę do produkcji fibroblastów, poprawić mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększyć metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza). Kwas hialuronowy podany w ten sposób odpowiada głównie za nawilżenie skóry i działanie antyoksydacyjne Aminokwasy(glukozamina, prolina, lizyna, leucyna, glicyna) stymulują wytwarzanie włókien kolagenu i elastyny, a także regulują proces gojenia oraz odbudowy tkanek. Witamina B6 spełnia ważną rolę w metabolizmie komórek skóry. Z kolei minerały: cynk i miedź biorą udział w procesie syntezy DNA i zwiększają proces powstania nowych komórek. Mannitol, wpływa na spowolnienie degradacji kwasu hialuronowego w skórze, a dodatkowo ma silne działanie przeciwutleniające. W zależności od wieku pacjenta i stanu skóry lekarz dobiera właściwy preparat do.biorewitalizacji.

Kto i od kiedy może stosować mezoterapię?

To idealny zabieg dla wszystkich, którzy chcą w widoczny sposób poprawić wygląd skóry bez pomocy lekarza chirurga. Dotyczy to obu płci, bowiem i kobiety, i
mężczyźni boją się związanej ze starością utraty fizycznej atrakcyjności. Jest on przeznaczony dla osób młodych, mniej więcej po 25 roku życia oraz starszych, ponieważ wykonuje się go w przypadku pierwszych oznak starzenia i gdy pojawiają się zaawansowane zmarszczki.

Czy zabieg mezoterapii jest bezpieczny?

Mezoterapia wiąże się z niewielką urazowością i prawie nie jest obciążona występowaniem objawów niepożądanych. Rzadko występują reakcje miejscowe takie jak rumień, zasinienie skóry, niewielkie krwiaki, obrzęk po zabiegowy, reakcje nadwrażliwości na składniki preparatów czy infekcje(grzybicze, bakteryjne, wirusowe), zmiany barwnikowe (najczęściej hiperpigmentacje) oraz guzki podskórne (w przypadku leczenia cellulitu). Ryzyko ogólnej reakcji alergicznej, która może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego jest takie samo jak we wszystkich innych zabiegach polegających na przerwaniem ciągłości skóry i podaniu do organizmu substancji aktywnych. Z tego powodu zabieg ten powinien wykonywać lekarz.

Wskazania do mezoterapii igłowej:
• profilaktyka przeciwstarzeniowa (wydłużanie młodości) – zapobieganie trwałym uszkodzeniom skóry;
• oznaki starzenia się skóry twarzy (także okolicy oczu), szyi i dekoltu. – pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry;
• skóra szara, sucha i zmęczona, zniszczona działaniem slońca – poprawa nawilżenia i rewitalizacja skóry;
• zwiotczenia skóry grzbietów rąk i pozostałych partii ciała – poprawa elastyczności i napięcia skóry;
• rozstępy – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek;
• cellulit – poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy (spalania tłuszczów);
• blizny potrądzikowe i pourazowe – odbudowa włókien kolagenowych;
• sińce i obrzęki pod oczami
• przebarwienia skóry
• leczenie miejscowych otłuszczeń
• podtrzymywanie efektów wszystkich innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej
• profilaktyka i leczenie różnego rodzaju wypadania włosów oraz łojotoku, poprawa stanu skóry owłosionej głowy i struktury włosów po ciąży i po chorobach

Przeciwwskazania do zabiegu:
• ciąża i okres karmienia piersią;
• alergia na składniki preparatu;
• choroby autoimmunologiczne;
• choroby nowotworowe;
• choroby metaboliczne;
• miejscowe stany zapalne skóry;
• opryszczka;
• niewyrównana cukrzyca
• młody wiek pacjenta
• menstruacja
• leki przeciwkrzepliwe
• skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczyńkowa, skłonna do tworzenia bliznowców)
• niesterydowe leki przeciwzapalne –(względne przeciwskazanie)
• choroby psychiczne (ze względu na brak współpracy z pacjentem)

Jak wygląda zabieg mezoterapii?

Skóra przed zbiegiem powinna być oczyszczona i znieczulona. Wykorzystuje się do tego kremy z zawartością środków znieczulających. Następnie pole zabiegowe należy, zgodnie z zasadą aseptyki i antyseptyki, ponownie bardzo starannie oczyścić, odtłuścić i kilkakrotnie odkazić. Lekarz ręcznie przy pomocy bardzo cienkich igieł, najczęściej 30G( średnica igły 0,30mm) i 32G( średnica igły 0,23 mm) i o długości 4-6 mm wstrzykuje podskórnie sterylne preparaty przeznaczone do mezoterapii. Iniekcje są wykonywane są najczęściej punktowo na zasadzie wytworzenia grudki. Po wytworzeniu depozytów pole zabiegowe ponownie się odkaża.
Czas trwania zabiegu na twarz wynosi około godziny.

Jak długo mogą się utrzymywać grudki po mezoterapii?

Im gęstszy preparat tym grudka utrzymuje się dłużej. Zdarzają się przypadki nieznikających grudek nawet do tygodnia. Nie jest to niczym złym, ponieważ obecność grudki świadczy o tym, że substancja aktywna jeszcze nie została całkowicie zmetabolizowana.

Jak często należy powtarzać zabiegi?

Mezoterapia przeznaczona jest dla pacjentów cierpliwych i świadomych zasad, że procesy regeneracji i przebudowy skóry wymagają czasu oraz odpowiedniej higieny życia.
Najlepsze efekty uzyskuje się wówczas, gdy zabiegi powtarza się w regularnych odstępach czasu. Jednak zalecenia będą w pełni indywidualne dla każdego pacjenta. Zwykle:
• faza początkowa – to 4 zabiegi w odstępach 2 tygodniowych;
• faza środkowa – 1 zabieg w miesiącu przez 2 miesiące;
• faza podtrzymująca – 1 zabieg, co 6 miesięcy;

Stosowane preparaty

Juvederm hydrate, Dermaheal, CytoCare, StretchCare, Julpra HNV, Aquashine

Cennik

twarz od 250
twarz i szyja od 350
twarz, szyja i dekolt od 450

*** cena w zależności od rodzaju podanego preparatu. Preparaty dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta.