Kolagen jest białkiem o wysokiej elastyczności i sprężystości. Występuje on niemalże w całym organizmie ludzkim. Około 40% ludzkiego kolagenu znajduje się w skórze właściwej i dzięki swoim właściwościom zapewnia jej jędrność i młody wygląd. Znajdujemy go również m.in. w kościach, ścięgnach, włosach i paznokciach. Jako białko różni się od innych protein wysoką zwartością glicyny (około 30%), proliny oraz hydroksyproliny. Jego budowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji i miejsca występowania. Wyróżniamy wiele typów kolagenu, oznaczanych cyframi rzymskimi. Najczęściej występujące rodzaje to typ: I, III, IV, V, VI i VII. Typy I, III i V są zawarte w skórze właściwej, w której tworzą włókna kolagenowe.

Czym różni się kolagen typu III od I?

Włókna zbudowane przez białko typu III są zdecydowanie węższe niż te, które zawierają kolagen typu I.
Oplatają one sztywniejsze, odpowiadając za prawidłowe ich ułożenie, a także za sprężystość skóry. Dodatkowo lubią dużo pić. Pochłaniając wodę, zwiększają nawilżenie skóry. Nic dziwnego, że charakterystyczna dla dzieci, młoda skóra zawiera dużo kolagenu typu III. Gdy się starzejemy spada jego ilość. W skórze dorosłych stanowi on mniej niż 18 %, w wieku 40–50 lat całkowicie zanika. Pozostały kolagen typu I spełnia funkcje podporowe, ale nie ma charakterystycznych cech III-go, takich jak delikatność, elastyczność i zdolność pochłaniania wody.

MŁODA, DELIKATNA SKÓRA – dużo kolagenu typu III
STARZEJĄCA SIĘ SKÓRA – głównie kolagen typu I

Zastosowanie w medycynie estetycznej

Od dawna próbowano stosować kolagen celem uzyskania młodszego wyglądu. Był on pierwszym wypełniaczem tkankowym. Ze względu na bardzo częste reakcje uczuleniowe, z czasem wycofano się z tej procedury na korzyść wypełniaczy kwasu hialuronowego. Po to, aby poprawić kondycję skóry zaczęto stosować tzw. stymulatory kolagenu, pobudzające fibroblasty do produkcji własnego kolagenu. Należą do nich: kwas polimlekowy (Sculptra), polikaprolakton (Ellance) i nieco starszy, hydroksyapatyt wapnia (Radiesse).

Zupełnie nowym preparatem zawierającym ulepszony kolagen jest produkt Linerase. Został on pozbawiony właściwości uczulających.
Jako nietoksyczny i nieimmunogenny wyrób medyczny klasy III, wydaje się być rewolucyjną metodą wspomagania odmładzania.

 

NOWOŚĆ

Można stosować profilaktycznie już po 25 r.
ZABIEG KOLAGENEM LINERASEkolagen

Ponieważ po 25 roku życia dochodzi do powolnego zaniku elastyny i sprężystych włókien zbudowanych z kolagenu typu III, które są jakby elastyczną pajęczyną podtrzymującą skórę, zaczyna ona powoli wiotczeć. Wzrost ilości kolagenu typu I, który nie pochłania wody, powoduje mniejsze nawilżenie skóry. Pojawiają się drobne zmarszczki mimiczne i statyczne.
Należy wtedy zmotywować rozleniwione fibroblasty do wydajniejszej pracy, które ponownie zwiększą produkcję strukturalnego białka typu III.
Nowym i bardzo skutecznym sposobem jest zabieg kolagenem Linerase.
Polega on na miejscowym „użyźnianiu gleby”, którą jest skóra właściwa.

Stosowany do tego preparat występuje w postaci proszku, znajdującego się w sterylnej fiolce, służącego do przygotowania zawiesiny, tuż przed wykonaniem zabiegu. Jest nim atelokolagen nowej generacji, który był produkowany przez ostatnie 30 lat w postaci plastrów, z powodzeniem stosowanych do leczenia ran i blizn.
Jak wspomniano preparat jest bardzo bezpieczny. Nie daje uczuleń, nie jest toksyczny i najważniejsze pobudza powstawanie charakterystycznych dla osób młodych „nici” kolagenowych zbudowanych z białka typu III.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg?

Można stosować profilaktycznie już po 25 r.

WSKAZANIA

Zabieg przeznaczony jest, dla każdego, kto chce:
• odmłodzić skórę twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i ciała
• uzupełnić braki kolagenu typu III
• zmniejszyć oznaki starzenia m.in. spłycić zmarszczki
• uniknąć wiotkości skóry
• wyrównać ubytki skórne (blizny zanikowe, potrądzikowe, rozstępy)
• przyśpieszyć gojenie i regenerację

PRZECIWSKAZANIA
• ciąża,
• okres karmienia piersią
• choroby autoimmunologiczne
• cukrzyca
• tendencje do powstawania bliznowców
• aktywne zakażenia okolicy zabiegu
• choroby układu krzepnięcia
• leki przeciwkrzepliwe
• choroba nowotworowa

Nie zaleca się łączyć zabiegu LINERASE w czasie tej samej sesji zabiegowej z zabiegami laserowymi, głębokimi chemicznymi peelingami oraz dermabrazją. Wymienione procedury można zastosować zachowując 14-dniowy odstęp

Jak przebiega zabieg?

Przebieg zabiegu:
Trwa on ok. 60 min. Po wcześniejszym znieczuleniu maścią okolicy zabiegowej, preparat podawany jest podskórnie, metodą podobną do mezoterapii. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. W miejscu podania ,gdyby nawet wystąpiły jakiekolwiek niepokojące objawy (np. zaczerwienienie) ustępują one samoistnie w ciągu kilku minut po zabiegu lub maksymalnie w ciągu 3-7 dni.

Sugerowana ilość zabiegów – od 2 do 4

Odstępy między zabiegami – 14 dni

Jak działa nowy kolagen Linearse?

Atelokolagen po wprowadzeniu podskórnym, rozpada się na trójpeptydy i aminokwasy kolagenowe. Pierwsze działają na fibroblasty jak czynniki wzrostu, pobudzając je do podziału (mitozy) i zapoczątkowują proces bioregeneracji. Drugie są wykorzystane jako elementy budulcowe w tworzeniu nowego kolagenu .W przeciwieństwie do mezoterapii, w której obserwujemy efekt biorewitalizacji, zabieg nowym kolagenem polega na bioregeneracji, bo wpływa na wytworzenie młodych fibroblastów i w konsekwencji regenerację skóry.

Pierwsze efekty już po 7 dniach

Skóra staje się jędrniejsza, elastyczniejsza, bardziej napięta, a zmarszczki widocznie spłycone. Jest po prostu młodsza! Efekt jest bardzo naturalny i nie wpływa na zmianę rysów twarzy.

Czy kolagen w kosmetykach działa tak samo?

Istnieją różne rodzaje kolagenu zawartego w gotowych kosmetykach. Nie zawsze można się dowiedzieć, z jakim mamy do czynienia. Niemniej jednak nawet te rodzaje, które mają małe cząsteczki (mikrokolagen, kolagen zawarty w liposomach), są nieaktywne biologicznie. Nie wnikają głęboko w skórę właściwą, jak wykonane przez lekarza zastrzyki sterylnego kolagenu.

Poprzez ochronę skóry przed nadmiernym odparowaniem wody, kolagen zawarty w kosmetykach ma głównie działanie nawilżające i wygładzające. Nie stymuluje produkcji nowych fibroblastów, które uzupełnią braki młodzieńczego kolagenu typu III.